Przejdź do głównej zawartości

Tropienie Boulle’goTropienie Boulle’go wcale nie jest takie proste. 

 Nie wystarczy kolokwialnie wrzucić hasła w Google ;) Mogę, znać angielski, niemiecki, włoski i łacinę a i tak rozbijam się na nieznajomości francuskiego. Na razie w moich internetowych podróżach zatrzymałam się na Luwrze. 

Jak pisałam wcześniej Boulle był jednym z najważniejszych artystów na dworze Ludwika XIV
Sprawa na pierwszy rzut oka wydaje się całkiem prosta.  „król Słońce” władzę objął w 1661 roku więc, morza by rzec – barok. Będzie to skojarzenie jak najbardziej w porządku o ile nie zapomni się o nadal trwającym nurcie klasycyzującym.

Życiorys króla cechowały tendencje absolutystyczne. W 1668 roku rozpoczęto budowę Wersalu. Jego architektura, motywy dekoracyjne oraz obrazy miały opiewać Ludwika. Dzięki działaniom królewskiego ministra Jean-Baptiste Colberta powstał system specjalistycznych pracowni które to wyniosły francuską sztukę oraz rzemiosło na najwyższy poziom.  Z perspektywy czasu zadawać się może, że postać Ludwika XIV ginie w tym czego sam był kreatorem: sztywnych rytuałów dworskich, etykiety, przepychu.  Z drugiej jednak strony wpływ króla na francuską sztukę XVII wieku był tak ogromny, że nie sposób o nim zapomnieć. 
W końcu Ars auro gemmisque prior, prior omnibus autor

Popularne posty z tego bloga

Od 4 pazdziernika w Muzeum Narodowym w Warszawie - Biedermeier.

4 października 2017 – 7 stycznia 2018 Muzeum Narodowe w Warszawie
Interesująca propozycja dla wszystkich miłośników stylu.

Biedermeier narodził się w krajach niemieckich po Kongresie Wiedeńskim (1815) i trwał do Wiosny Ludów (1848); wywarł znaczący wpływ na całą Europę. Wystawa, na której pokażemy ponad 300 eksponatów: obrazów, mebli, szkieł, porcelany, tkanin i strojów, biżuterii i bibelotów, obejmie zarówno niemiecką, jak i narodowe odmiany kierunku, ze szczególnym uwzględnieniem sztuki biedermeieru na ziemiach polskich – Królestwa Polskiego,  Wielkiego Księstwa Poznańskiego, Galicji czy Wileńszczyzny. Dlatego obok dzieł takich artystów jak Ferdinand Waldmüller, Domenico Quaglio, Carl Spitzweg, Moritz von Schwind prezentowane będą prace Jana Chruckiego, Aleksandra Gryglewskiego, Rafała Hadziewicza, Wincentego Kasprzyckiego, Marcina Zaleskiego.

Meble biedermeierowskie – zwłaszcza te powstające w Niemczech i na ziemiach polskich powstawały głównie z drewna dębowego, mahoniowego i orzech…

Antyki w nowoczesnych wnętrzach.

Dziś z cyklu: jakie to proste. Zdjęcia udowadniające, że stare meble po bardzo niewielkich przeróbkach fantastycznie odnajdą się w współczesnych wnętrzach, przełamując nowoczesny styl. Warto więc zawsze, zainteresować się możliwością renowacji kredensu odziedziczonego po babci nim podejmie się pochopną decyzję o sprzedaży.  Drewniany bufet w kuchni, rama okna jako rama na obraz czy stolik po maszynie do szycia w łazience. Możliwości są nieskończone.Dekorowanie domu: świateczne inspiracje. Dużo żdjęć.

Już od jakiegoś czasu z tyłu głowy mam fakt, że coraz bliżej do Świat.
Planujemy potrawy, myślimy o prezentach i udekorowaniu domu.
Wiem, że moje dekoracje i moja choinka będzie w srebrze, bielach i czerwieniach. Dzielę się z Wami kilkoma zdjęciami jakie są dla mnie inspiracją na ten rok.

Moją uwagę szczególnie przykuły lampiony wypełnione bombkami: pomysłowe i nietuzinkowe.