Przejdź do głównej zawartości

Tropienie Boulle'go cz 2
Dziś jeden z eksponatów Louvr’u.

Stojący, ponad dwumetrowy zegar „regulator*” został wykonany dla syna Ludwika XIV: Louisa-Alexandra de Bourbona księcia Tuluzy – dowódcy królewskiej armii. Louis Alexander całe życie interesował się sprawami marynarki i zabiegał o jej interesy na dworze. Odznaczył się podczas wojny o sukcesję hiszpańską, podczas której otrzymał zadanie obrony Sycylii oraz dowodził w bitwie morskiej pod Malagą w 1704 roku.

 Prezentowany zegar jest typowym przykładem dzieł Boullego. Inkrustowany mosiądzem oraz zdobiony złoconymi brązami. Na całej jego powierzchni przeplatają się akcenty marynistyczne – co nie powinno nikogo dziwić. Całość wspiera się na bazie z lwimi łapami.

Zegar początkowo stanął w Galerii Dorée, na pierwszym piętrze hotelu de Toulouse, ( obecnie Bank of France). Rewolucję przetrwał w Hôtel de Rohan. Natomiast w posiadanie muzeum wszedł w 1915roku. Obecnie prezentowany jest na fragmencie okładziny z Galerii Dorée. 

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
* Regulator to jest nazwa zegara najczęściej najdokładniejszego czasomierza w danym zbiorze.


Popularne posty z tego bloga

Od 4 pazdziernika w Muzeum Narodowym w Warszawie - Biedermeier.

4 października 2017 – 7 stycznia 2018 Muzeum Narodowe w Warszawie
Interesująca propozycja dla wszystkich miłośników stylu.

Biedermeier narodził się w krajach niemieckich po Kongresie Wiedeńskim (1815) i trwał do Wiosny Ludów (1848); wywarł znaczący wpływ na całą Europę. Wystawa, na której pokażemy ponad 300 eksponatów: obrazów, mebli, szkieł, porcelany, tkanin i strojów, biżuterii i bibelotów, obejmie zarówno niemiecką, jak i narodowe odmiany kierunku, ze szczególnym uwzględnieniem sztuki biedermeieru na ziemiach polskich – Królestwa Polskiego,  Wielkiego Księstwa Poznańskiego, Galicji czy Wileńszczyzny. Dlatego obok dzieł takich artystów jak Ferdinand Waldmüller, Domenico Quaglio, Carl Spitzweg, Moritz von Schwind prezentowane będą prace Jana Chruckiego, Aleksandra Gryglewskiego, Rafała Hadziewicza, Wincentego Kasprzyckiego, Marcina Zaleskiego.

Meble biedermeierowskie – zwłaszcza te powstające w Niemczech i na ziemiach polskich powstawały głównie z drewna dębowego, mahoniowego i orzech…

Antyki w nowoczesnych wnętrzach.

Dziś z cyklu: jakie to proste. Zdjęcia udowadniające, że stare meble po bardzo niewielkich przeróbkach fantastycznie odnajdą się w współczesnych wnętrzach, przełamując nowoczesny styl. Warto więc zawsze, zainteresować się możliwością renowacji kredensu odziedziczonego po babci nim podejmie się pochopną decyzję o sprzedaży.  Drewniany bufet w kuchni, rama okna jako rama na obraz czy stolik po maszynie do szycia w łazience. Możliwości są nieskończone.Dekorowanie domu: świateczne inspiracje. Dużo żdjęć.

Już od jakiegoś czasu z tyłu głowy mam fakt, że coraz bliżej do Świat.
Planujemy potrawy, myślimy o prezentach i udekorowaniu domu.
Wiem, że moje dekoracje i moja choinka będzie w srebrze, bielach i czerwieniach. Dzielę się z Wami kilkoma zdjęciami jakie są dla mnie inspiracją na ten rok.

Moją uwagę szczególnie przykuły lampiony wypełnione bombkami: pomysłowe i nietuzinkowe.