Przejdź do głównej zawartości

KandelabrKandelabr ( według 'Słownika terminologicznego sztuk pięknych” ) świecznik dwu – lub kilkuramienny, zdobiony zarówno ornamentami jak i elementami figur. Szczególnie popularny w XVIII wieku, wówczas wykonywany z drewna, metalu, kryształu lub porcelany.

W 1879 Thomas Alva Edison opatentował żarówkę eklektyczną.  Nieco czasu musiało też upłynąć zanim do domów, mieszkań i posiadłości popłyną prąd. Światło niezbędne jest niemal w każdej dziedzinie życia. Świecznik był niezastąpionym elementem nie tylko wyposażenia świeckich wnętrz ale i do obrzędów sakralnych.  

Dziś używamy świec jedynie w chwilach awarii dostawy prądu lub dla stworzenia wyjątkowej atmosfery.  Piękne dworskie posrebrzane kandelabry jakie możemy dziś zaprezentować mogą ozdobić konsolę, komodę lub uświetnić wyjątkową kolację.  
Prezentowane przez nas świeczniki mają koliste stopy oraz trzony przypominające trzon kielicha mszalnego, nawiązując tym samym do XVIII wiecznych modeli. 

Popularne posty z tego bloga

Od 4 pazdziernika w Muzeum Narodowym w Warszawie - Biedermeier.

4 października 2017 – 7 stycznia 2018 Muzeum Narodowe w Warszawie
Interesująca propozycja dla wszystkich miłośników stylu.

Biedermeier narodził się w krajach niemieckich po Kongresie Wiedeńskim (1815) i trwał do Wiosny Ludów (1848); wywarł znaczący wpływ na całą Europę. Wystawa, na której pokażemy ponad 300 eksponatów: obrazów, mebli, szkieł, porcelany, tkanin i strojów, biżuterii i bibelotów, obejmie zarówno niemiecką, jak i narodowe odmiany kierunku, ze szczególnym uwzględnieniem sztuki biedermeieru na ziemiach polskich – Królestwa Polskiego,  Wielkiego Księstwa Poznańskiego, Galicji czy Wileńszczyzny. Dlatego obok dzieł takich artystów jak Ferdinand Waldmüller, Domenico Quaglio, Carl Spitzweg, Moritz von Schwind prezentowane będą prace Jana Chruckiego, Aleksandra Gryglewskiego, Rafała Hadziewicza, Wincentego Kasprzyckiego, Marcina Zaleskiego.

Meble biedermeierowskie – zwłaszcza te powstające w Niemczech i na ziemiach polskich powstawały głównie z drewna dębowego, mahoniowego i orzech…

Antyki w nowoczesnych wnętrzach.

Dziś z cyklu: jakie to proste. Zdjęcia udowadniające, że stare meble po bardzo niewielkich przeróbkach fantastycznie odnajdą się w współczesnych wnętrzach, przełamując nowoczesny styl. Warto więc zawsze, zainteresować się możliwością renowacji kredensu odziedziczonego po babci nim podejmie się pochopną decyzję o sprzedaży.  Drewniany bufet w kuchni, rama okna jako rama na obraz czy stolik po maszynie do szycia w łazience. Możliwości są nieskończone.Dekorowanie domu: świateczne inspiracje. Dużo żdjęć.

Już od jakiegoś czasu z tyłu głowy mam fakt, że coraz bliżej do Świat.
Planujemy potrawy, myślimy o prezentach i udekorowaniu domu.
Wiem, że moje dekoracje i moja choinka będzie w srebrze, bielach i czerwieniach. Dzielę się z Wami kilkoma zdjęciami jakie są dla mnie inspiracją na ten rok.

Moją uwagę szczególnie przykuły lampiony wypełnione bombkami: pomysłowe i nietuzinkowe.