Przejdź do głównej zawartości

Galeria Fleres mieszka w Radości


Dziś, trochę jakby z cyklu: "O nas" 

Nie tak dawno, dawno temu, bo za czasów szkoły podstawowej usłyszałam legendę o pochodzeniu nazwy naszego ukochanego osiedla. Podobno wędrujący kupcy radowali się  po bezpiecznym przejechaniu terenów Zbójnej Góry, tak bardzo, że bezpieczną przystań nazwali Radością.

Historycy mają na tent temat odmienne zdanie.
Osiedle Radość powstało pod koniec XIX wieku, jako osada letniskowa. (Niektórzy sądzą, że nazwa pochodzi od nazwy willi aktora Antoniego Fertrnera, nie mają jednak racji, gdyż dom ten po dziś dzień nosi imię Willi pod Kogutem. Ponad to powstała ona dopiero po w drugiej połowie lat 30 XX wieku ;) ) 
Radość jest prawobrzeżnym osiedlem warszawski, stanowi część dzielnicy Wawer. Położona jest na tak zwanej linii otwockiej, między Międzylesiem a Miedzeszynem. Dawniej była samodzielną miejscowością. 

Ciekawostki: 
- czasami, poszukując zapisów i relacji na temat Radości, można spotkać się z określeniem "Macierowe Bagno" od torfowisk leżących na granicy Radości i Wesołej;
- w 1916 roku powstało Stowarzyszenie Miłośników Radości. Chciało ono stworzyć wzorcowe  osiedle "miasto-ogród";
- Radość położona jest na terenie Mazowieckiego Parku Krajobrazowego z Rezerwatem Torfowym;
- występują, co raz już rzadsze niestety, drewniane domy w stylu otwocko-świderskim, (którym poświęcimy w przyszłości niejeden wpis).
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------
Jeśli jesteście ciekawi antyków oraz innych przedmiotów znajdujących się aktualnie w naszej Galerii piszcie:
galeria-fleres@o2.pl 
galeriafleres@gmail.com
Po nasze aukcje kliknijcie ten link
Lub zaglądajcie na nasz profil na Facebooku


Popularne posty z tego bloga

Od 4 pazdziernika w Muzeum Narodowym w Warszawie - Biedermeier.

4 października 2017 – 7 stycznia 2018 Muzeum Narodowe w Warszawie
Interesująca propozycja dla wszystkich miłośników stylu.

Biedermeier narodził się w krajach niemieckich po Kongresie Wiedeńskim (1815) i trwał do Wiosny Ludów (1848); wywarł znaczący wpływ na całą Europę. Wystawa, na której pokażemy ponad 300 eksponatów: obrazów, mebli, szkieł, porcelany, tkanin i strojów, biżuterii i bibelotów, obejmie zarówno niemiecką, jak i narodowe odmiany kierunku, ze szczególnym uwzględnieniem sztuki biedermeieru na ziemiach polskich – Królestwa Polskiego,  Wielkiego Księstwa Poznańskiego, Galicji czy Wileńszczyzny. Dlatego obok dzieł takich artystów jak Ferdinand Waldmüller, Domenico Quaglio, Carl Spitzweg, Moritz von Schwind prezentowane będą prace Jana Chruckiego, Aleksandra Gryglewskiego, Rafała Hadziewicza, Wincentego Kasprzyckiego, Marcina Zaleskiego.

Meble biedermeierowskie – zwłaszcza te powstające w Niemczech i na ziemiach polskich powstawały głównie z drewna dębowego, mahoniowego i orzech…

Antyki w nowoczesnych wnętrzach.

Dziś z cyklu: jakie to proste. Zdjęcia udowadniające, że stare meble po bardzo niewielkich przeróbkach fantastycznie odnajdą się w współczesnych wnętrzach, przełamując nowoczesny styl. Warto więc zawsze, zainteresować się możliwością renowacji kredensu odziedziczonego po babci nim podejmie się pochopną decyzję o sprzedaży.  Drewniany bufet w kuchni, rama okna jako rama na obraz czy stolik po maszynie do szycia w łazience. Możliwości są nieskończone.Dekorowanie domu: świateczne inspiracje. Dużo żdjęć.

Już od jakiegoś czasu z tyłu głowy mam fakt, że coraz bliżej do Świat.
Planujemy potrawy, myślimy o prezentach i udekorowaniu domu.
Wiem, że moje dekoracje i moja choinka będzie w srebrze, bielach i czerwieniach. Dzielę się z Wami kilkoma zdjęciami jakie są dla mnie inspiracją na ten rok.

Moją uwagę szczególnie przykuły lampiony wypełnione bombkami: pomysłowe i nietuzinkowe.