Przejdź do głównej zawartości

Ostatnie chwile wakacji: kierunek Mazury.

Właśnie zaczyna się ostatni weekend wakacji.  Warto więc dobrze wykorzystać ten czas. 

 Postanowiłam więc obrać ponownie kierunek na Mazury.

Tym razem bardzo chciałbym zobaczyć miejscowość Reszel.
Historia miejscowości sięga pierwszej połowy XIII wieku i wojen krzyżackich.  Dla Historyka Sztuki i miłośników architektury dawnej cudowną możliwości jest odwiedzenie zamku biskupów warmińskich – zbudowanego w latach 1350 1401,  Kościół farny pw. św. Piotra i Pawła –którego budowę rozpoczęto w połowie XIV wieku,  Cerkiew pw. Przemienienia Pańskiego z XVIII w, Gotyckie mosty (murowane z cegły) nad Sajną: Rybacki XIV w czy fragment murów obronnych z XIV w.


Ciągnie mnie również do miejscowości Stańczyki. Znajdujące się tam mosty należą do najwyższych konstrukcji w Polsce. Te pięcio przęsłowe konstrukcje o długości 180 metrów architektura i wyglądem przypominają rzymskie akwedukty w Pont du Gard.  Pierwszy z mostów (południowy) powstał w latach 1912-14.
Poza  turystycznymi miejscowościami i zabytkami, Mazuty to ciągle miejsce gdzie można zanurzyć się w ciszy, w zieleni drzew i błękitach wody.


Popularne posty z tego bloga

Antyki w nowoczesnych wnętrzach.

Dziś z cyklu: jakie to proste. Zdjęcia udowadniające, że stare meble po bardzo niewielkich przeróbkach fantastycznie odnajdą się w współczesnych wnętrzach, przełamując nowoczesny styl. Warto więc zawsze, zainteresować się możliwością renowacji kredensu odziedziczonego po babci nim podejmie się pochopną decyzję o sprzedaży.  Drewniany bufet w kuchni, rama okna jako rama na obraz czy stolik po maszynie do szycia w łazience. Możliwości są nieskończone.Od 4 pazdziernika w Muzeum Narodowym w Warszawie - Biedermeier.

4 października 2017 – 7 stycznia 2018 Muzeum Narodowe w Warszawie
Interesująca propozycja dla wszystkich miłośników stylu.

Biedermeier narodził się w krajach niemieckich po Kongresie Wiedeńskim (1815) i trwał do Wiosny Ludów (1848); wywarł znaczący wpływ na całą Europę. Wystawa, na której pokażemy ponad 300 eksponatów: obrazów, mebli, szkieł, porcelany, tkanin i strojów, biżuterii i bibelotów, obejmie zarówno niemiecką, jak i narodowe odmiany kierunku, ze szczególnym uwzględnieniem sztuki biedermeieru na ziemiach polskich – Królestwa Polskiego,  Wielkiego Księstwa Poznańskiego, Galicji czy Wileńszczyzny. Dlatego obok dzieł takich artystów jak Ferdinand Waldmüller, Domenico Quaglio, Carl Spitzweg, Moritz von Schwind prezentowane będą prace Jana Chruckiego, Aleksandra Gryglewskiego, Rafała Hadziewicza, Wincentego Kasprzyckiego, Marcina Zaleskiego.

Meble biedermeierowskie – zwłaszcza te powstające w Niemczech i na ziemiach polskich powstawały głównie z drewna dębowego, mahoniowego i orzech…

Dekorowanie domu: świateczne inspiracje. Dużo żdjęć.

Już od jakiegoś czasu z tyłu głowy mam fakt, że coraz bliżej do Świat.
Planujemy potrawy, myślimy o prezentach i udekorowaniu domu.
Wiem, że moje dekoracje i moja choinka będzie w srebrze, bielach i czerwieniach. Dzielę się z Wami kilkoma zdjęciami jakie są dla mnie inspiracją na ten rok.

Moją uwagę szczególnie przykuły lampiony wypełnione bombkami: pomysłowe i nietuzinkowe.