niedziela, 26 maja 2013

Tropienie Boulle'go cz. 4

Witajcie, tej sympatyczniej niedzieli wrócimy do Boulle'go. Nadal poruszamy się w obszarach zasobów Louvre'u, co wydaje się zresztą być naturalne, ponieważ - jak zapewne pamiętacie - Boulle miał tam swoją pracownię od 1672 roku.

Klasyczna, znana nam obecnie konstrukcja szaf garderobianych była wynalazkiem Andre’go, który jako pierwszy zrezygnował z łączenia dwóch skrzyń na rzecz jednej, przestronnej komory.

Mamy tutaj do czynienia z tradycyjnym u Boulle'go łączeniem złoconego brązu oraz szylkretu. Ciekawostką jest to, że dolne partie szafy nie przetrwały. Zostały zastąpione wstawkami hebanowymi przez stolarza Jean’a Henri Riesener w 1784 roku, a „nowe elementy” są dokładnie opatrzone pieczęcią renowatora.

Rysunek oryginalnej szafy znajduje się w Museum of Arts Decoratifs w Paryżu.


Copyright by Galeria-Fleres All Rights Reserved 
Wszystkie teksty są wynikiem tłumaczeń, poszukiwań oraz studiów w Instytucie Historii Sztuki Uniwersytetu Warszawskiego.  Prosimy o uszanowanie naszej pracy i nie kopiowane tekstów 
 ----------------------------------------------------------------------------------------------------------- 
Jeśli jesteście ciekawi antyków oraz innych przedmiotów znajdujących się aktualnie w naszej Galerii piszcie:galeria-fleres@o2.pl galeriafleres@gmail.com 
Po nasze aukcje kliknijcie ten link 
Lub zaglądajcie na nasz profil na Facebooku