Przejdź do głównej zawartości

Andre-Charles Boulle. Jego czasy. Wstęp.

Charles'owi Boulle przyszło żyć w złotych latach sztuki. Choć Francja nigdy do końca nie rozsmakowała się tak bardzo w baroku jak Włochy, czy Niemcy, to jednak wywarła na ten nurt olbrzymi wpływ. Powodem tego stał się "dom" Ludwika XIV: Wersal. Zarówno pałac jak i otaczające go ogrody naśladowano potem w całej Europie.
Jean Baptiste Colbert, główny doradca Ludwika, wielki zwolennik monarchii, przyjął do służby królewskiej cały zespół artystów, twórców Vaux-le-Vicomte. Jego celem był - między innymi - przebudowa Luwru, który stać się miał pomnikiem narodowej chwały. W tym celu, w czerwcu 1665 roku do Paryża przybywa sam Bernini, jednak jego śmiałe projekty rozbudowania Luwru zostają odrzucone przez Ludwika.  Finalnie powołano trójosobowy zespół składający się z Le Vau, Le Brun oraz Claude Perrault. Wzorem dla architektów miał być bogato ilustrowany traktat Witruwiusza. Pamiętać należy, że pierwotnie Luwr był  budowlą gotycką usytuowaną pod Paryżem

XVII dla Paryża jest niezwykle interesującym okresem, Henryk IV zapoczątkował wiele zmian, niszczył i budował...cdn.


Popularne posty z tego bloga

Antyki w nowoczesnych wnętrzach.

Dziś z cyklu: jakie to proste. Zdjęcia udowadniające, że stare meble po bardzo niewielkich przeróbkach fantastycznie odnajdą się w współczesnych wnętrzach, przełamując nowoczesny styl. Warto więc zawsze, zainteresować się możliwością renowacji kredensu odziedziczonego po babci nim podejmie się pochopną decyzję o sprzedaży.  Drewniany bufet w kuchni, rama okna jako rama na obraz czy stolik po maszynie do szycia w łazience. Możliwości są nieskończone.Od 4 pazdziernika w Muzeum Narodowym w Warszawie - Biedermeier.

4 października 2017 – 7 stycznia 2018 Muzeum Narodowe w Warszawie
Interesująca propozycja dla wszystkich miłośników stylu.

Biedermeier narodził się w krajach niemieckich po Kongresie Wiedeńskim (1815) i trwał do Wiosny Ludów (1848); wywarł znaczący wpływ na całą Europę. Wystawa, na której pokażemy ponad 300 eksponatów: obrazów, mebli, szkieł, porcelany, tkanin i strojów, biżuterii i bibelotów, obejmie zarówno niemiecką, jak i narodowe odmiany kierunku, ze szczególnym uwzględnieniem sztuki biedermeieru na ziemiach polskich – Królestwa Polskiego,  Wielkiego Księstwa Poznańskiego, Galicji czy Wileńszczyzny. Dlatego obok dzieł takich artystów jak Ferdinand Waldmüller, Domenico Quaglio, Carl Spitzweg, Moritz von Schwind prezentowane będą prace Jana Chruckiego, Aleksandra Gryglewskiego, Rafała Hadziewicza, Wincentego Kasprzyckiego, Marcina Zaleskiego.

Meble biedermeierowskie – zwłaszcza te powstające w Niemczech i na ziemiach polskich powstawały głównie z drewna dębowego, mahoniowego i orzech…

Dekorowanie domu: świateczne inspiracje. Dużo żdjęć.

Już od jakiegoś czasu z tyłu głowy mam fakt, że coraz bliżej do Świat.
Planujemy potrawy, myślimy o prezentach i udekorowaniu domu.
Wiem, że moje dekoracje i moja choinka będzie w srebrze, bielach i czerwieniach. Dzielę się z Wami kilkoma zdjęciami jakie są dla mnie inspiracją na ten rok.

Moją uwagę szczególnie przykuły lampiony wypełnione bombkami: pomysłowe i nietuzinkowe.